ZINKOVNA NEBO ŽÁROVÉ ZINKOVÁNÍ METALIZACÍ … ?

03.10.2019

ZINKOVNA NEBO ŽÁROVÉ ZINKOVÁNÍ METALIZACÍ ... ?

Článek byl převzat od pana Jan Hauzra ze stránky https://www.janhauzr.eu/metalizace-sopovani


Zde jsou dva nejpoužívanější způsoby žárového zinkování, tzn. ponorem nebo nástřikem (metalizací), my se zabýváme jedním způsobem a to na žárové zinkování nástřikem. V tomto článku bych rád stručně popsal v čem mají výhody tzv. zinkovny a v čem máme výhodu my.


Začneme výhodami, které má zinkování ponorem oproti zinkování nástřikem:
- Cena se počítá za každý kg materiálu po vytažení ze zinkové lázně, takže u menších, resp. lehčích    prvků je podstatně levnější (mříže, zabrádli).
- Je možné používat jako finální úpravu povrchu, to sice lze i povrch žárově nastříkaný, ale       zinkování ponorem je přece jenom estetičtější.
- Duté profily jsou chráněny zinkovým povlakem i ze vnitř.


Dále si povíme výhody žárového zinkování nástřikem, metalizací.
- Cena se počítá za m2 to znamená, že u větších, resp. těžších prvků se již cenově vyrovnáme, kolikrát jsme i podstatně levnější!
- Nejsme omezeni velikostí, do zinkové lázně můžete vložit jen to co se do ní vejde, což je často dost omezená velikost, nás místo netrápí. Ba naopak, nemusíte vozit svůj materiál do zinkovny, my ho přijedeme pozinkovat k Vám. Je však nutné říci, že v případě provádění nástřiku venku, je nutné hledět na klimatické podmínky.
- Nejsme omezeni jenom na zinek, nejčastěji používáme slitinu zinku a hliníku (ZnAl15), která dosahuje ještě lepší odolnosti a přilnavosti.
- Není nutné navrtávat duté části a komplikovat si tím přípravu výrobků.
- Zinkovna Vám nabídne v průměru stejnou vrstvu, my naneseme jakoukoliv vrstvu si investor přeje, někde je potřeba 50 um? Bude tam 50um, pokud je potřeba 300um, dostanete 300um.
- Lepší mechanická odolnost než zinkový povlak ponorem.
- O hodně vhodnější pro duplexní systém, to znamená pokud chcete po provedení zinkování provést ještě nátěr, tak naše metoda je pro Vás ta pravá! Jedna výhoda je ta, že po provedení žárového nástřiku je povrch drsnější, než při zinkování ponorem, tzn. Vám lépe bude držet barva. 


Druhá výhoda je ušetření času a peněz za následné pískování, neboť pro provedení nátěru na povrch zinkovaný ponorem, je nutné provést tzv. sweep blasting. Sweep blasting je lehké otryskání, kdy se používá menšího tlaku a povrch se musí tzv. "oprášit", aby se vyčistily veškeré roztoky, soli a oleje, které ulpěly na povrchu ze zinkovny. Pokud se to neudělá dostatečně, tak následný nátěr nebude dobře držet na povrchu, budou vznikat tzv. bubliny a nátěr se bude odlupovat. 


Třetí výhoda je, že není nutné nic brousit. Prvky zinkované ponorem je nutné lokálně brousit od "kapek a okují" zinku, které jsou na povrchu znatelné při dotyku. O to by se sice měla postarat zinkovna, než Vám dílo předá, ale realita je většinou poněkud jiná.
Metalizace či žárové zinkování nástřikem se provádí na konkrétním místě odběratele.